WYSTAWIANIE
Decydując się na pokazanie psa na wystawie trzeba liczyć się że za pierwszym razem z takowej wystawie może nie przywieść znacznych osiągnięć więc staramy się nie stresować psa. Aby uniknąć takowych "nieprzyjemności" związanych z jego zachowaniem radzę oswoić go z myślą że co jakiś czas będzie pokazywany na ringu z innymi psami. Najlepiej więc zacząć od szczenięcia. Kiedy szczeniaczek trafi już w nasze ręce i zdecydujemy że będzie on przyszłym championem należy przyzwyczajać go do podstawowych rzeczy typu: - pokazywanie uzębienia sędziemu, - bieganie po ringu indywidualnie jak i z innymi psami - pokaz (umiejętne rozstawienie łap itp.) Oczywiście podstawową rzeczą jest nie agresywność w stosunku do psów jak i ludzi, jeżeli pies wda się w „bójkę" lub ugryzie kogoś jest on automatycznie wycofany z wystawy (pamiętajmy że za przyjemność wystaw dodatkowo płacimy). Aby uprzyjemnić nam oczekiwanie na występ naszego pupila polecam wziąć ze sobą kocyk dla nas jak i dla bohatera, a przede wszystkim nie należy zapomnieć o misce na wodę dla pieska! Po występie nagrodzić go czymś(smakołyk i ciepłe słowa wystarczą)
A teraz formalności:
Przede wszykim Dogi tak jak i reszta psów podzielone są na klasy ze względu na wiek i osiągnięcia:
*klasa szczeniąt- 6-9 miesięcy *klasa młodzierzy- 9-18 miesięcy *klasa pośrednia- 15-24 miesiące *klasa otwarta- od 15 miesięcy *klasa użytkowa- powyżej 15 mies. i posiadanie co najmniej dyplomu PO I (pies obrończy I-go stopnia) *klasa championów- dla psów z certyfikatem championa krajowego lub międzynarodowego *klasa weteranów- powyżej 8 lat
Kiedy nasz pupil trafi już do którejś z powyższych klas czeka nas przebrnięcie przez czasem trudną, ale czasem pobłażliwą ocenę sędziego... Możemy uzyskać sześć rodzajów oceny, oto one:
a) DOSKONAŁA b) BARDZO DOBRA c) DOBRA d) DOSTATECZNA e) DYSKWALIFIKUJĄCA f) NIE DO OCENY
Na początek mówię, że wbrew pozorom bardzo rzadko zdarzają się psy z ocenami c, d, e i f. Nie przejmujmy się jednak oceną bardzo dobrą ponieważ większość psów w młodym wieku ma jeszcze jakieś niedoskonałości , które potem wraz z wiekiem zanikają. A potem cieszymy się już samymi DOSKONAŁYMI. Następnym etapem- zakładając że nasz pies zostaje "doskonały" jest przyznanie mu tytułu... Jednak nie koniecznie, tytuł rozdaje się według uznania sędziego. Może, ale nie musi obdarować naszego pupila dodatkowym szczęściem... Najbardziej Popularnym ,ale również najważniejszym tytułem (od niego wszystko się zaczyna) jest jest CWC, to tzw. certyfikat na Championa danego kraju np. Polski (w zależności gdzie go dostaniemy). Żeby go dostać nie wystarczy tylko ocena doskonała ale również pierwsza lokata czyli inaczej trzeba wygrać klasę. Aby osiągnąć Tytuł Championa (POLSKI) należy uzyskać 2 CWC z wystaw krajowych i 1 z międzynarodowej. Dodatkowo kiedy już zwyciężymy klasie występujemy w tzw. Porównaniu gdzie najpierw spotykają się zwycięzcy klas, pośrednia, otwarta i championów. Walczą wtedy o tzw. CACiB, po czterokrotnym uzyskaniu tego tytułu w co najmniej 3 krajach (w tym kraju macierzystego) pies staje INTERCHAMPIONEM (międzynarodowym championem). ZWYCIĘZCA MŁODZIERZY może otrzymać pies lub suka na każdej wystawie, która uzyska w kl. młodzieży ocenę doskonałą z I lokatą. Młodzieżowy Champion- tytuł przyznawany na podstawie 3-krotnie uzyskanego tytuł Zw. Młodzieży. NPwR- najpiękniejszy pies w rasie - o ten tytuł mogą ubiegać się psy i suki z ocenami doskonałymi, I lokatą z klasy pośrednie, otwartej, użytkowej i championów konkurując ze sobą w tzw. porównani. W przypadku barku konkurentów tytułu pozostawia się do uznania sędziego. ZR/BOB- O ten tytuł konkurują psy i suki które na danej wystawie zdobyły tytuł- NPwR i Zw. Młodzieży .
|